Správny posed na bicykli

Správny nastavenie posedu na bicykli má výrazný vplyv na vaše pocity počas cyklistickej túry, preto je dôležité nastaviť si správny posed. V tomto článku nájdete niekoľko rád ako nato, ale nezabúdajte na svoj pocit…

Sedlo

Sedlo má byť vodorovne. Ani špičkou dole, ani dohora. Špička sedla by mala byť nad stredom bicykla (miesto, kde sa uchytávajú kľuky pedálov).

Ako vysoko?

Sadneme si na bicykel a jednu z kľúk dáme rovnobežne so sedlovou trubkou (to je tá, v ktorej je zasunuté sedlo). Položíme nohu (v topánke) na pedál pätou. Noha pod kolenom sa nám musí pri pohybe dozadu mierne prepínať. Pokiaľ budete mať nohu úplne natiahnutú, budete mať sedlo príliš vysoko a môžete sa pri jazde na bicykli tzv. presýpať. Teda zadok sa vám bude presúvať zo strany na stranu.

A čo riadidlá?

Tak tu to už môže byť trochu individuálne a môžete sa riadiť svojimi pocitmi. Dôležitá je správna poloha brzdových páčok. Zistíme ju tak, že si na bicykel sadneme, ruky položíme na riadidlá a natiahneme prsty. Brzdové páčky by sa nám mali zľahka opierať o spodnú časť prstov, aby sme vedeli bez problémov kedykoľvek zabrzdiť. Správna vzdialenosť a výška riadidiel voči sedlu je trochu kompromisom a môžete sa riadiť podľa toho, ako sa vám na bicykli dobre sedí. Riadidlá musia byť dostatočne široké. V zásade trochu širšie než sú naše ramená.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz