Ako si vybrať veľkosť rámu bicykla

V mnohých prípadoch je posledným krokom pred kúpou Vášho nového bicykla výber vhodnej veľkosti rámu. Pod veľkosťou rámu sa rozumie dĺžka stredovej trúbky najčastejšie udávaná v palcoch, alebo v cm.

Od toho sa odvíja celková stavba rámu bicykla. Jednoduché pravidlo hovorí, že pokiaľ vyskočíte na bicykel, mali by ste mať pár cm (2-5cm) priestor medzi rámovou trúbkou a rozkrokom (predstavte si, že by tam priestor nebol a zoskočíte z bicykla v nejakom náročnejšom teréne…au!)

Toto je naša tabuľka, ktorá približne určuje veľkosť rámu bicykla podľa výšky cyklistu. Veľkostné tabuľky sú vždy len orientačné, ideálnou voľbou veľkosti je priamo skúška bicykla pri nákupe. Dôležitý rozmer, ktorý ovplyvňuje výber Vašej veľkosti je dĺžka nohy z vnútornej strany, teda výška rozkroku cyklistu. Ak si nie ste istý, radšej si nechajte poradiť od odborníka priamo v našej predajni. Bicykel môžete vyskúšať, odborník Vám správne nastaví výšku posedu a môžete s kľudom v duši vybrať tú správnu veľkosť.

veľkosť bicykla, velkostná tabuľka
Veľkosti: Full / Hardtail – v palcoch, Trekking / Kros v cm a Cestné / Race v cm

Rámy jednotlivých modelov sa líšia od spôsobu využitia- turistické, športové, až závodné, pričom sa mení hlavne uhol posedu jazdca. Ďalšie nastavenia bicykla (výška sedadla, uhol riadítok…) považujeme za osobné nastavenia jazdca, čím si bicykel prispôsobí svojmu štýlu jazdy. V neposlednom rade je dôležité pripomenúť, že aj veľkosť kolies zohráva rolu pri výbere veľkosti rámu bicykla. Preto pokiaľ máte možnosť navštívte predajňu bicyklov, kde Vám vyškolení odborníci radi a ochotne poradia. Viac k výberu veľkosti kolies nájdete v článku: Veľkosť kolies.

Detské bicykle sa rozdeľujú na niekoľko veľkostí podľa priemeru kolesa, ktoré sa líšia použitím pre danú vekovú kategóriu detí. Prípadne sa dá rozlišovať podľa výšky dieťaťa.

Ak máte ďalšie otázky ohľadom výberu veľosti rámu bicyklov, neváhajte nás kontaktovať na našom online čete priamo na stránke legendsport.sk, prípadne telefonicky alebo mailom na shopba@rossignol.sk

S láskou k športu,

Váš LegendSport tím

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz