Typy bicyklov

Na základe povrchu jazdy a využitia sa bicykle delia do niekoľkých hlavných kategórií:

Horské bicykle (MTB) 

Kategória bicyklov pre nadšencov, ktorí vyznávajú jazdu v teréne, prevažne mimo asfaltovej cesty. MTB bicykle majú zväčša širšie plášte, takže majú väčšiu priľnavosť (grip) k povrchu, čo jazdec využije hlavne v teréne, kde ho bicykel podrží aj na extrémnom povrchu. Na asfaltke majú o niečo väčší odpor z dôvodu už spomínanej šírky plášťov.

Bicykle určené na jazdu v teréne sa vyrábajú s odpružením, ktoré eliminuje prenos vibrácií na jazdca počas jazdy na nerovnom povrchu.

  • Bicykle s odpruženou prednou vidlicou (Hardtail)
  • Celoodpružené bicykle (Fully)

Cestné bicykle 

Tieto sú určené na športovú a pretekársku jazdu na hladkej asfaltovej ceste. Sú ľahké, rýchlosť z nich doslova vyžaruje. Charakteristické sú 28”kolesá, hladké plášte a nízko položené zahnuté riadidlá (barany). Jazdec je konštrukciou bicykla posadený do športového, aerodynamického posedu.

Krosové bicykle a trekingové bicykle 

Správna voľba pre tých, ktorí chcú bicykel na výlety a do ľahšieho terénu s prevahou spevnených ciest a cyklotrás. Posed je vzpriamený, pohodlný, poväčšine sú na tejto kategórií bicyklov 28” ráfiky s užšími plášťami s jemným vzorom. Prevody týchto bicyklov sú podobné ako na horských, vďaka tomu sú schopné prejsť aj kopcovitý a zložitejší terén. Krosové bicykle sa od trekingových líšia športovejším poňatím, hrubším vzorom plášťov pre lepšiu priľnavosť v teréne.

Mestské bicykle

Tieto bicykle neboli pred časom tak rozšírené ako dnes. Naši zákazníci majú neustále väčší záujem o bicykel ako dopravný prostriedok. Význam mestského bicykla netreba ani laikovi podrobne predstavovať. Nechajte v pekný slnečný deň svoje auto doma a oddajte sa slobode pohybu naprieč parkom, stresu za volantom ste si už užili dosť!  Pohodlný vzpriamený posed, kryty reťaze pre možnosť jazdy v civilnom oblečení.

Elektro bicykle 

Najnovšia kategória bicyklov na trhu. Tieto bicykle sú vhodné pre starších cyklistov, prípadne na každodenné dochádzanie do práce. Pomáhajú do kopca, takže jazdec vydrží viac a má tiež väčší pôžitok z výletu.

Dámske bicykle

Dámske bicykle sú dostupné vo všetkých uvedených kategóriách. Sú plne prispôsobené dámam s ohľadom na ich stavbu ženského tela. Majú odlišnú geometriu rámu (kratšie, nižšie položenú), tenšie madlá, odlišne tvarované sedlá, mäkšie pružiny vo vidliciach kvôli menšej váhe. Samozrejmosťou je aj dizajnové prispôsobenie ženám.

Detské bicykle 

Bicykle pre začínajúcich cyklistov sú prispôsobené potrebám detí. Výber bicykla tu na rozdiel od bicyklov pre dospelých znamená priemer kolies, nie veľkosť rámu. Na výber sú v chlapčenských a dievčenských prevedeniach. Veľkosť detského bicykla je potrebné starostlivo zvážiť, alebo sa poradiť s vyškoleným predajcom bicyklov.

Výber bicykla pre deti:


Výber bicykla pre dospelých:

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz