Tip na výlet v okolí Banskej Bystrice

Názov by mohol znieť aj Za srdcom obce Poniky, keďže cieľom dnešnej cestnej trasy bude obľúbený bod cestných cyklistov a turistov, s krásnym výhľadom na okolité kopce. „Srdce“ sa nachádza na ceste medzi mestskou časťou Šalková a obcou Poniky pri Banskej Bystrici.

Štart trasy je na banskobystrickom Námestí SNP, pokračuje popri autobusovej stanici a mestskej časti Uhlisko. Trasa vedie ďalej stúpaním, ktorým sa dostaneme do Hornej Mičinej. Na jej začiatku odbočíme podľa smerových tabúľ doľava smer Môlča. Po prehúpnuti sa cez dve výživné stúpania, začneme postupne klesať cez obec Môlča do Šalkovej. Tu sa treba pripraviť na najťažšie stúpanie dňa cca 3 km, priemer 8%, začiatok 307 m.n.m. – koniec 604 m.n.m., čas stúpania 10 – 20 minút podľa výkonnosti cyklistu. Tento úsek je tiež známy časovkou „Ponickými kiarmi“, kde sa neraz stal víťazom náš kolega.

Od konca stúpania sa nachádza náš cieľový bod už len 1km. Lavička je na príjemnom mieste, s dekoráciou srdca a mini prístreškom. Po dokochaní sa výhľadmi trasa pokračuje ďalej cez Poniky, Dubravicu, Čerín, Dolnú a Hornú Mičinu. 

Medzi obcami Dolná Mičíná a Čerín môžete nájsť Mičinské travertíny, ktoré určite stoja za zmienku. Sú to mini krátery s červeným zafarbením, z ktorých vyteká minerálna voda. Niektoré z nich sú ešte aktívne a vytvárajú travertín (druh vápenca). Ak máte fľašu, určite si naberte minerálnu vodu v prístrešku a šup späť na bicykel.

Okruh uzavrieme príchodom do bodu štartu na banskobystrickom Námestí SNP.

Trať ma síce len 45 km, ale svojím prevýšením 840 metrov sa pekne natiahne na 1,5 – 3 hod podľa výkonnosti. Určite na tento okruh neťahajte svoju rodinku s deťmi, aj keď je cez víkend premávka redšia, trať je veľmi kopcovitá. Môžete vyraziť „na ľahko“, v okolitých obciach doplníte sily v miestnych pohostinstvách. Ak si chcete porovnať výkon s ostatnými cyklistami, odporúčame aplikáciu Strava.

Skontrolujte si pred cestou bicykel, alebo ho dajte skontrolovať nám a môžete vyraziť za cyklistickým zážitkom.

Šťastnú cestu Vám praje Legend Šport tím.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz