Predpredajný a garančný servis bicyklov v Legendsporte

servis bicykla v Legendsport slovensko

Súčasť nášho predpredajného servisu bicykla sú tieto úkony:

 • Kontrola a nastavenie prehadzovačky
 • Nastavenie ložísk kolies v prípade kónusových nábojov
 • Centrovanie kolies/skoro každý bicykel prichádza s miernymi výchylkami od roviny
 • Mazanie sedlovej trubky/podsedlovej objímky, styku riadítok s predstavcom, styku pedálov s kľukami
 • Skracovanie bowdenov a hadíc Shimano bŕzd
 • Pri e-bicykloch skontrolujeme či sa dá ľahko vybrať batéria ak nie nastavíme úchyty
 • Kontrola software – prípadne aktualizácia, ak je nutná

V prípade detských bicyklov s mechanickými brzdami nastavujeme chod bŕzd tak, aby ovládacia sila potrebná na ich používanie bola čo najmenšia. A ak zhodnotíme ako potrebné, tak priblížime páku brzdy bližšie ku riadítkam.

 

Garančný servis u nás zakúpeného bicykla

Garančná prehliadka bicykla nie je povinná, ale je vo Vašom záujme, predídete tak nechcenému poškodeniu bicykla. Pri prvých kilometroch na novom bicykli si súčiastky zvyknú “sadnúť”.  Rozladí sa tým radenie/brzdy, rozcentrujú sa kolesá. Môže sa vplyvom povoleného závitu v pedáli strhnúť závit v kľukách. Preto určite odporúčame garančný servis využiť. Vykonáva sa vo všeobecnosti po odjazdení prvých cca 100-200 km. Každý bicykel má svoju servisnú knižku a do nej sa dáva razítko, že ste garančnú prehliadku absolvovali.

Pozor každá značka to má inak, ak garančný servis zanedbáte, nemusí Vám platiť záruka na daný komponent. Napríklad: ak neabsolvujete garančný servis a máte rozladenú prehadzovačku, ktorá sa vo svojom rozladenom stave používa dlhodobo, nasleduje jej zničenie. V takomto prípade sa na prehadzovačku nemusí vzťahovať záruka, lebo ste neprišli na garančný servis, pri ktorom by sa prehadzovačka doladila a predišlo by sa jej zničeniu. Garančný servis poskytujeme zadarmo pre našich zákazníkov, ktorý svoj bicykel kúpili v Legendsport predajniach alebo na e-shope legendsport.sk.

V prípade našich bicyklov Cube, Felt a Fuji odporúčame absolvovať garančný servis po najazdení 100 až 200 km, najneskôr do 6 mesiacov od kúpy. V prípade, že čas od kúpy ubehol a vy nenajazdíte ani kilometer (napr. v zime) takéto prípady posudzujeme samozrejme individuálne.

V prípade, že ste si bicykel zakúpili na našom e-shope, garančnú prehliadku môžete zadarmo absolvovať v našich predajniach Legendsport Bratislava alebo Legendsport Banská Bystrica.

Pravidelný servis a kontrola, ktorý Vám odporúčame absolvovať

V prípade cestného bicykla v podstate stačí meniť reťaz a plášte a brzdové platničky po cca 3000-5000km a udržiavať bicykel v čistote.

V prípade horského bicykla je servis už náročnejší. Užívateľ bez technických zručností by si mal dať skontrolovať bicykel v servise pri nájazde 800-1000 km. Pri takomto nájazde odporúčame pravidelný servis 1x ročne, pri väčšom nájazde aj 2x ročne. A to hlavne preto, že treba premerať dĺžku reťaze, aby nepôsobila deštruktívne na ozubenie kľuk či kazety. Ďalej treba skontrolovať platničky, hrúbku kotúčov, kabeláž atď.. Ďalšou kapitolou údržby bicykla sú vidlice a tlmiče. Napríklad vidlice Fox aj Rockshox majú záručnú dobu 90 dní na všetky gumené časti vo vidlici (tesnenia a guferá). Sú to mimoriadne náchylné materiály na opotrebenie a ich životnosť môže byť veľmi krátka, samozrejme záleží od spôsobu jazdy a pravidelnej údržby. Týka sa to predovšetkým vzduchových vidlíc, lebo na pružinovej vidlici sa veľa toho servisovať nedá, aj keď existujú rôzne kombinácie: pružina/olej a olej/vzduch. Funguje to tak, že pružina alebo vzduch pruží – to znamená, že reaguje pri zanáraní vidlice a naopak olej tlmí vracanie zo stlačenej vidlice, aby príliš nekopala. Olej premazáva klzáky nôh a ak ich premazáva správne, mali by byť trochu mastné. Ak sú už suché tak je tam málo oleja a je potrebný servisný zákrok. Výrobca vidlíc odporúča po každej jazde očistiť klzáky a naimpregnovať vrchné tesnenia alebo manžety.

vo všeobecnosti základné servisné úkony pravidelného servisu:

 • Reťaz sa mení po cca 1000-1500km, je potrebné nepodceniť jej kontrolu a často ju merať, najmä ak jazdíte veľa do kopcov, kde sa viac namáhajú pastorky ( na konci tohto článku nájdete návod ako si odmerať reťaz)
 • Kazeta (zadné ozubenie) z pravidla vydrží 2-4 reťaze a potom ju treba vymeniť
 • Plášte sa menia skôr ako sa úplne zoderú
 • Predný plášť: keď už neposkytuje pri jazde dole kopcom istotu pri brzdení
 • Zadný plášť: keď už hore kopcom stráca optimálny grip a prešmykuje
 • Brzdové kotúče vydržia cca 2-3 brzdových platničiek. Potom sa musia tiež meniť kvôli ich stenčeniu pod prípustnú mieru
 • Kontrola jednotlivých komponentov sa odporúča každých 300-500 km, presné údaje nájdete v návode od dodávateľa

Bežný užívateľ bez technických zručností by sa mal obmedziť iba na to, aby mal bicykel udržiavaný v čistote a aby si vedel premazať čistú reťaz. Ak nemáte dostatočné vedomosti, neodporúčame vám dávať žiadne tekuté mazivo nikde okrem reťaze. Na mazanie ložísk a prípadných miest vydávajúcich nežiadúce zvuky slúži husté mazivo/vazelína. Aplikácia vazelíny na spomenuté miesta vyžaduje rozoberanie jednotlivých komponentov, ktoré by mal určite robiť len skúsený cyklista alebo odborník.  

Bicykel sa nečistí vysokým tlakom vody. Môžete si privodiť zničenie ložísk.

Starostlivosť o e-bicykel

Starostlivosť o e-bicykel je v podstate veľmi podobná bežnému bicyklu. Užívateľ bez technických zručností by si mal dať skontrolovať e-bike každých cca 1000km. Z dôvodu vyššej hmotnosti bicykla sa brzdy a reťaz opotrebúvajú rýchlejšie. Brzdy treba chrániť pred kontaminovaním mazivom (napríklad pri mazaní reťaze). Kontaminované brzdy vôbec nebrzdia a ich odmastenie je veľmi náročné. Vyššie sme spomínali, že nie je dobré umývať bicykel tlakom vody, pri e-bicykloch je to o to dôležitejšie. Voda by mohla poškodiť elektroniku v motore a batériu. Voľne padajúca voda nevadí. Ani prevádzka v daždi nevadí. Veľké množstvo vody ako napríklad prejazd potokom by mohli poškodiť batériu aj motor.

V prípade, že ste kúpili e-bicykel, preštudujte si pokyny pre starostlivosť o batériu. Pokyny dostanete pri predaji bicykla. Pri dlhodobom (zimnom) skladovaní batérie odporúčame suché prostredie pri teplotách nad 12 stupňov a pri cca 60perc nabitia. Cielené a pravidelné vybíjanie batérie do nula percent batérii škodí.

Pre starostlivosť o Váš bicykel u Vás doma ponúkame širokú škálu cyklokozmetiky. Pri nákupe Vám naši odborní predajcovia poradia čo a ako najlepšie používať na Váš bicykel a čomu sa vyhnúť. Radšej si nechajte poradiť pred tým ako urobíte zo svojho bicykla nepojazdný kus.

Cyklokozmetika a doplnky v Legendsporte

Aký servis bicyklov poskytujeme v Legendsporte ?

Náš obchod má kvalitný servis bicyklov, ktorý je zameraný predovšetkým na servis bicyklov u nás kúpených. Samozrejme servisujeme aj ostatné bicykle ak nám vyťaženosť servisu dovoľuje. Nového majiteľa bicykla upozorníme ako sa o bicykel starať a kedy je potrebné servisovať. Taktiež informujeme čo robiť pri bežnej domácej údržbe. Našim zákazníkom poskytujeme komplet servis bicyklov skúseným servisákom a výborným cyklistom Jožom, ktorý z nás všetkých bicyklom rozumie najviac. V zimnej sezóne sa v našich obchodoch Legendsport venujeme predaju lyžiarskej značky Rossignol, čiže z kapacitných a priestorových dôvodov, počas zimy bicykle neservisujeme.

Servis bicyklov v Legendsporte

Ako zazimovať bicykel po sezóne a čo urobiť s bicyklom pred sezónou ?

Zazimovanie bicykla, je uskladnenie v suchých priestoroch v nekolísavých teplotách nad nulou. Bicykel odkladáme čistý, s normálne nafúkanými pneumatikami. Pred sezónou stačí (ak je bicykel pravidelne servisovaný a nezanedbaný) dofúkať pneumatiky, oprášiť od prachu a jazdiť ??

Ako si odmerať reťaz ?

Subleru ( posuvné meradlo ) nastavíme na dĺžku 132 mm a vložíme medzi krúžky reťaze. Roztiahneme na doraz, pričom meradlá musia byť na prostriedku medzikrúžkov. Pri počte 11 článkov by mala mať nová reťaz 132 mm. Meniť by sme mali pri dĺžke 132,8 – 133 mm. Ak používame aj spojku, tak treba myslieť na to, aby nebola v meranom úseku. Taktiež je meranie rovnaké pre 11, 10 aj 9-rýchlostné systémy. Z našej skúsenosti je to tak, že ak má reťaz 132,9 mm tak už je dosť možné, že je potrebné meniť aj kazetu. Merač reťaze Contec Charlie Tango nájdete aj na našom e-shope: TU

Ak by ste mali akékoľvek otázky tak nás neváhajte kontaktovať na našom online čete Legendsport.sk, prípadne mailom alebo telefonicky v našich predajniach Legendsport. Teším sa na Vašu návštevu.

Cyklistike zdar !

Váš Legendsport tím

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz