Krosové a trekingové bicykle a e-bicykle

Krosové a trekingové bicykle sú na nezaplatenie. Na spevnenej ceste a asfalte sú rýchlejšie ako horské bicykle a zároveň zvládnu zároveň zvládnu aj horský terén pokiaľ nejazdíte strmé svahy plné blata, kameňov a koreňov. Tieto totálne univerzály sú perfektné na cestu do práce, na nákup, na celodenný aj kratší výlet, či už ste v meste alebo na vidieku. Medzi Krosovými a trekingovými bicyklami je len tenká hranica a pár rozdielov, ale nepodceňte ich, pri väčšom nájazde kilometrov môžu byť veľmi dôležité. Užijete si na nich pokojnú jazdu, krásny dlhý pohodový výlet, žiadne naháňanie sa za športovým výkonom ! Ak nešportujete pravidelne, je pre Vás ideálnou voľbou e-bicykel, ktorý Vás dostane do formy pri výletoch s rodinou, môžete si vybehnúť s ním na hrad alebo na pivo s partiou. Podstatné je, že ak idete na dlhší výlet ako ste zvyknutí, tak vďaka pohonu neupadnete do únavy a môžete zájsť ďalej ako kedykoľvek predtým. Motorická podpora e-bicykla Vám zo začiatku rozšíri možnosti výletov na bicykli, neskôr si vďaka nemu spevníte pohybový aparát a zlepšíte svoju kondíciu. A nezabúdajte, že ak si predsa len chcete dať viac do tela, tak si elektro podporu môžete znížiť, alebo úplne vypnúť. E-bicykle môžete vyskúšať priamo u nás (Surplus 50 a Redmption od značky FELT), máme testovacie modely, ktoré Vám povedia viac, až keď na ne vysadnete. (Legendsport Rossignol, Ivanská cesta 26, e-port, Bratislava)

Ak ľudia zvažujú kúpu akéhokoľvek bicykla mali by sa zamyslieť nad týmito vecami:

  • Aká je ich osobná výkonnosť. ( Prípadne je dobré sa zamyslieť nad tým, kam je predpoklad, že ich výkonnosť bude smerovať v najbližšej budúcnosti )
  • Čo ich baví na bicyklovaní, aké očakávania majú od bicyklovania
  • V akom regióne bývajú a do akého terénu zväčša na bicykli budú vyrážať
  • Ak jazdia v skupine, partii iných ľudí, aké priority v jazdení má táto skupina

Krosové bicykle

               Sú vhodné pre ľudí, ktorí radi jazdia asfaltové a spevnené cesty, a nepreferujú žiadne technicky náročnejšie trasy či traily. Vyhľadávajú skôr nenáročné lesné cesty a chodníky, ktoré nie sú rozbité, sú bez väčších nerovností, skokov a koreňov. Prioritná je pre nich bezpečnosť jazdy na ľahších trasách kde si môžu dať do tela rovnako športovou jazdou, ako aj pohodový bicyklový „fitness“ tréning, či sa ísť len tak previezť. Krosové bicykle majú mierne širšie a drsnejšie plášte ako trekingové, a preto sú mierne pomalšie na asfalte, ale komfortnejšie na mierne hrboľatej spevnenej ceste. No stále sú rýchlejšie ako horské bicykle. Na krosovom bicykli môžete očakávať komfortnejší posed ( nie úplne športový ) a tiež výbavu, ktorá Vás ochráni pred poveternostnými vplyvmi ( blatníky ), či pred skorým stmievaním v jesennom či zimnom období ( osvetlenie ), či ďalšiu výbavu spojenú s komfortom pri manipulácii s bicyklom ( stojan ). Portfólio značky Cube ponúka krosové modely Cross Hybrid a Nature Hybrid.

Trekingové bicykle

               S trekovými bicyklami je to veľmi podobné ako s krosovými, ale pár rozdielov nájdeme. Trekingové bicykle sú viac orientované na asfaltové a spevnené cesty. Ľahký terén im tiež nie je cudzí, ale oproti krosovým bajkom sú vybavené hladšími, a prípadne aj užšími plášťami, vďaka čomu odvaľujú po pevnejšej podložke o niečo rýchlejšie, ale o niečo menej komfortné to bude na lesných cestách a chodníkoch s nerovnosťami. Ďalším rozdielom je zadný nosič, ktorý je pevnou súčasťou rámu týchto bicyklov. Vďaka tomu je vhodný na celodenné túry či viacdňové expedície kam si potrebujete so sebou zobrať väčšie množstvo vecí. Pre tých čo majú radi so sebou preventívne vždy zbalené väčšie množstvo výbavy a neradi nosia ruksak na chrbte, je takýto bajk ideálnou voľbou. Výhodou týchto bicyklov je tiež rozsiahlejšia možnosť nastavenia výšky riadidiel pomocou nastaviteľného predstavca, čím si jazdec môže prispôsobiť komfort posedu podľa potreby. Takto vybavené modely sú Cube Kathmandu Hybrid alebo Breezer Powerwolf EVO 2.1. Sú to univerzály, ktoré Vás odvezú do práce, na nákup, na celodenný výlet no odnesú náklad aj na víkendové stanovanie. Bicykel má svetlo, blatníky a pevne integrovaný nosič, ktoré oceníte vždy keď Vás stretne letná búrka. Breezer disponuje plášťami proti prerazeniu a ovládaním svetiel z displeja Bosch. Sú rýchle, odvezú viac, sú univerzálne, trekingové e-bicykle na každý deň !

Výber krosového alebo trekového bicykla

Takmer každý model bicykla sa vyrába vo viacerých variantoch s rôznou výbavou. Podľa toho sa odvíja cena. Ak ste nenáročný jazdec, bude Vám stačiť niektorý s cenovo najdostupnejších modelov. Čím ste náročnejší jazdec, vyhľadávajúci vyšší komfort a väčší rozsah možností, tým väčšiu výbavu by ste mali hľadať. Rozdiely v cene značia rozdiely v použitých komponentoch. V rozsahu ich funkčnosti aj odolnosti. Každý jazdec by mal brať pri výbere ohľad na to, aby jeho „osobné parametre“ zodpovedali „parametrom bicykla“. Zdatný jazdec jazdí rýchlejšie, jazdí viac, jazdí v náročnejšom teréne. Pôsobí na bajk väčšou silou. Mal by si teda vybrať bicykel s vyšším modelom odpruženej vidly, bŕzd, či radenia. Tak isto by mali premýšľať aj jazdci s vyššou váhou.

Prečo e-bike a nie bežný bike, keď jazdím len na rovine, či v mierne zvlnenom teréne ?

               Ak ste človek, ktorý si rád dá do tela, investíciu do e-biku možno nepokladáte za potrebnú. Ale aj pre Vás môže mať e-bike v mnohých prípadoch výhodu. Po ťažšom dni Vás aj menší kopec na trase, či prudší vietor môže odradiť od pravidelnej dávky zdravej fyzickej aktivity v ľahkej či strednej intenzite. E-bike Vám však za každých okolností umožní regulovať náročnosť jazdy podľa Vašich predstáv a aktuálneho fyzického rozpoloženia. A pokiaľ máte chuť dať si riadne do tela, e-bike Vám v tom nijako nezabráni, nakoľko podporu motora je vždy možné vypnúť.   

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať na online čete priamo na legendsport.sk, prípadne telefonicky alebo mailom na: shopba@rossignol.sk

Tešíme sa na Vašu návštevu, lebo len osobne Vám vieme byť 100% poradcom, v našich predajniach vyskúšate bicykel, doladíme posed a postaráme sa o všetky detajly.

Váš LegendSport Tím

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz