Čo je Gravel bike a pre koho je určený ?

Gravel bicykel (GB) je univerzálny, pohodlný bicykel pre zákazníkov,  ktorí chcú a budú jazdiť prevažne po asfaltových, ale aj štrkových, lesných spevnených cestách a chodníkoch. Gravel je mix cestného, trekingového a cyklokrosového bicykla. Na jednej strane je cyklokrosový bicykel, určený na vysoký výkon v časovom horizonte asi 1 hodiny, GB je svojou geometriou stavaný tak, aby ste na ňom zvládli najmä dlhšie výlety.


Pre koho je Gravel určený ?

Gravel využije hlavne cyklista, ktorý býva vo vhodne zasadených podmienkach, kde neprevažujú vysoké pohoria ani úplné nížiny. Ideálnym prostredím pre využitie gravelu sú Malé Karpaty, okolie rieky Moravy, Považie, ale aj južné Slovensko. GB ocenia aj vyznávači viacdennej cykloturistiky s prespaním. Cestovatelia či dovolenkári, by mali voliť GB na dovolenku pri mori, kde plánujú spoznávať okolie. Cieľová skupina cyklistov hľadajúcich GB, sa vo veľkej miere prekrýva so skupinou hľadajúcich cyklokrosový prípadne krosový bicykel. Pri vysokohorskej turistike Vám na GB bude chýbať prevod, ktorý by hravo zvládol najnižšie prevody.

Výhody a nevýhody Gravel bicykla

Trieda Gravel je pre porovnanie s autami v podstate univerzálne SUV, ktoré využijete v zime v náročnejších podmienkach, na ktoré je určené, ale je to bezpečné väčšie auto na každý deň. SUV je univerzálnejšie a zoberie Vás všade bez toho aby ste mali extra 4×4 auto s vysokou spotrebou, väčšinu času zaparkované v garáži čakajúc na svoju príležitosť.

Výhody:

  • možnosť prepravovať veľké objemy batožiny
  • vysoká kompatibilita pri montáži doplnkov a príslušenstva – predpríprava pre nosiče, blatníky
  • ideálna voľba pre zákazníka ktorý nechce alebo nemôže mať 2ks bicyklov
  • pri obutí cestných plášťov výborná alternatíva voči komfortnému cestnému bicyklu
  • možnosť použiť aj širšie plášte vďaka širšej prednej a zadnej stavbe bicykla

Nevýhody:

  • vyššia hmotnosť, niekedy nie atraktívny dizajn oproti cestnému a cyklokross biku
  • keďže ide o trendovú a žiadanú novinku často neadekvátne vysoké ceny
  • ešte stále nie dostatočne široká ponuka modelov
  • oproti cestnému a horskému biku horšie jazdné vlastnosti na ceste a v teréne

 

Prečo Gravel a nie cestný bicykel ?

Dôvod prečo vlastniť GB a nie cestný bicykel vidím v univerzálnosti použitia a ako vhodnú alternatívu pre zákazníkov, ktorý z finančných alebo skladových dôvodov si nemôžu dovoliť vlastniť viac kusov bicyklov. V prípade GB môžete pri prezutí alebo zakúpení cestného setu kolies, GB jednoducho zmeniť na pohodlný cestný bicykel. Taktiež Vám GB ponúka možnosť absolvovať rodinný výlet v ľahšom teréne, čo v prípade cestného bicykla nie je možné. GB má širšiu prednú aj zadnú stavbu a môžete použiť dokonca aj širšie, pohodlnejšie plášte ako pri krosových bicykloch, ktoré oceníte pri dlhších výletoch v mierne členitejšom teréne.

Ako si vybrať správny model ?

Značka Cube, ktorú predávame v Banskej Bystrici ponúka 8 modelov od 1000 – 4000 eur. Najlepší pomer ceny, dizajnu, použitých komponentov a dopytu vidím v tomto modelovom roku u značky Cube typ Nuroad c62 pro v cene 2049 eur a Nuroad EX v cene 1449 eur. Ďalším našim tipom je Fuji model Jari 1.1. a Jari carbon 1.3 v cenách 2270 eur a 2700 eur.

 

Pre budúcich zákazníkov GB môže byť zaujímavý bike cyklokrosový. Je vhodný pre športovejšie založených cyklistov ktorý neplánujú využívať možnosť úchytov batožiny a nechcú využívať blatníky, ale radi by využívali výhody Gravel bicykla, ale nevedia sa stotožniť s častokrát špecifickým dizajnom a vyššou váhou GB a preto by zvolili bike cyklokrosový

Keby som si vyberal bicykel pre seba, tak moja osobná voľba je model Cube cross race c62 SLT alebo c62 SL + set cestných kolies.

Pre viac otázok ohľadom výberu Gravel biku nás neváhajte kontaktovať telefonicky alebo mailom priamo na našich predajniach.

Váš tím Legendsport.sk

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz