História Breezer bicyklov

Joe Breeze bol vášnivým cestným cyklistom, ale jazda na nespevnených cestách a zjazdy ho priviedli k horskej cyklistike a ku potrebe vyrobiť pevný rám s kvalitnými brzdami. Cestné bicykle neboli stavané na taký brzdný nápor a tak sa po niekoľkých jazdách v lese museli opraviť. Takto vznikali nápady na nové rámy a nové komponenty na bicykli. Jednoducho z potreby mať univerzálnejší a šikovnejší bicykel, ktorý znesie viac v teréne v ktorom chlapci aktuálne jazdili. Veľkú rolu vo vývoji zohrala tiež láska k prírode a čoraz väčšia potreba kráčať životom ekologicky. Joe sa chopil nápadu, že bicykle nie sú len pre deti, ako to bolo v 60tych rokoch zaškatuľkované, a uvedomil si pri každodennom dochádzaní za prácou, že bicykel je perfektný transportný ekologicky prostriedok na každý deň.

Písal sa rok 1953 kedy sa narodil Joe Breeze, človek ktorý zohral jednu z hlavných úloh pri vývoji horskej cyklistiky. Joe Breeze vyrastal v Mill Valley v Kalifornii, kúsok od hory Mount Tamalpais kde sa neskôr konali prvé mtb preteky na svete. Joe študoval strednú školu technického kreslenia, v roku 1974 absolvoval kurz umenia stavby bicyklov u Alberta Eisentrauta a v rokoch 1974 až 1976 študoval tiež technológiu strojov a kovov. Joe jazdil počas celých 70. rokoch cestnú cyklistiku v najvyššej kategórii no často jazdil po chodníkoch v hore Tamalpais s Garym Fisherom a ďalšími. Joe chcel ľudí prilákať k cyklistike tak že bude predávať staré repasované bicykle. Natrafil však na jeden so širokými kolesami, kúpil ho za 5 dolárov a zoškrabal pôvodný lak, bicykel upravil a zobral ho na zjazd, a bola to bomba ! Na jazdenie po horách potom využívali balónové kolesá, ktoré si upravovali podľa seba. Staré rámy sa lámali, a preto Joe vyrobil prvý rám horského bicykla. Breezer bol prvý horský značkový bicykel.

V roku 1977 požiadal Charlie Kelly, aby mu Joe vyrobil rám pre horské bicykle, počas toho vyrobil Breeze ďalšie bicykle pre nadšencov horskej cyklistiky z oblasti Marin. O popularizáciu horských bicyklov sa postarali Joe Breeze, Gary Fischer, Charlie Kelly a Tom Ritchie. Na jeseň roku 1977 dokončil Joe výrobu prototypu Breezer1 a vyhral s ním prvé mtb preteky Repack. Do júna 1978 postavil Joe ďalších deväť bicyklov na ktoré pridal komponenty z celého sveta ako napr. prehadzovač. Tieto bicykle označovane ako Breezer series 1 a všeobecne sa považujú za prvé horské moderné značkové bicykle. V rokoch 1980 až 1985 zostrojil Joe Breeze druhú a tretiu sériu bicyklov, ktoré už mali modernejšiu geometriu. Neskôr v 90-tých rokoch minulého storočia navrhol rad hliníkových a oceľových bicyklov predávaných po celom svete.

Dlhodobým záujmom spoločnosti Breezer bolo vidieť viac ľudí, ktorí používajú bicykel aj inak ako len na rekreáciu. Koncom 90-tých rokov sa Joe Breeze plne venoval obhajobe bicyklov ako praktického spôsobu dopravy, kedy spolupracoval s vládnymi agentúrami na zlepšení cyklistickej infraštruktúry v mestách. Preprava na bicykloch podľa jeho slov rieši veľa problémov ako napríklad: obezita, dopravne zápchy, závislosť na rope atď. V roku 2001 kedy v USA stále existoval dopyt po bicykloch plne vybavených na jazdenie v mestách, Joe zameral svoju firmu na tuto kategóriu bicyklov. V roku 2002 predstavil sériu bicyklov určené na každodenne použitie, do ktorých integroval blatníky, stojany a svetlá s dynamom. V roku 2008 predal Joe Breeze svoju značku Breezer spoločnosti Advanced Sports International z Filadelfie a odvtedy pre ňu pracuje ako dizajnér rámov.

Ak máte akékoľvek otázky, radi Vám ich zodpoviem na našom online čete, telefonicky, alebo mailom na shopba@rossignol.sk. Ďakujeme.

Váš LegendSport tím Slovensko

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Breeze, www.breezerbikes.eu, fotky: wikipedia, breezerbikes.eu,

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz